Home Page Logo
Boys Athletics Girls Athletics
Band FFA Student Council West Hardin Performers
Cafeteria Online Grades
pictures
Principal Info
Resources
Staff Directory
Cafeteria Online Cscope District Email Online District P.O.'s eduphoria Renaissance Learning TxEXIS TxGradebook
Renaissance Learning Report a Bully School Email Login

News

Area Track Results

Girls Results

The following placed and will compete at Regional’s in Palestine on Friday and Sat 4/25-4/26

Aerial Benavides:  3rd place 400m and 4th place 1600m

Alexis Flowers:  3rd place 300m hurdles

4x200 Relay: 2nd place-  Hart Tomlinson, Sarah Wortham, Bree Martin, Abby McCoy Alt: Kaycee Hughes and Kelli Cochrell

Bree Martin: 5th place but 3rd place qualifier -discus

Christian Lewis:  6th place but 4th place qualifier-discus and 6th place but 5th place qualifier –shot-put

 

The girls below competed and placed but will not run at Regional’s.

Alexis Flowers- 5th place 100 m hurdles, first alt for Regional’s.

Cassidy Fly -7th place 100 m hurdles, 8th place triple jump, 8th place high jump

Hart Tomlinson- 6th place 100 meter dash

Sprint Relay- 6th place; Kelli Cochrell, Kaycee Hughes, Bree Martin, Hart Tomlinson

Mile Relay- 5th place(first alt for regional) Taylor Marshall, Alexis Flowers, Bree Martin, Aerial Benavidez Alt: Molly Zwahr, Hart Tomlinson

Boys Results

The following student/athletes qualified for the Regional Track Meet in Palestine:

Sam Collier: 3rd-High Jump/3rd-110 High Hurdles/2nd-300 Hurdles

Matt Helms:  2nd-Pole Vault

Joe Young, Travis Crisman, Payson Melancon, Garrett Creel: 3rd-4x200 Relay

Garrett Creel, Jarred Babb, Travis Crisman, Joe Young: 2nd-4x400 Relay

Posted by: whisd webmaster
Published: 4/22/14

Results from District Track Meet

Results from the District Track Meet
Girls:
District 24-1A Track Meet Results:
Shot Put: Christian Lewis 4th place
Disc: Christian Lewis 3rd place; Bree Martin 4th place
Long Jump: Aerial Benavidez 5th place
Triple Jump: Cassidy Fly 4th place
High Jump: Cassidy Fly 4th place
4x100 Relay: Kelli Cochrell, Kaycee Hughes, Bree Martin, Hart Tomlinson (alt: Abby McCoy, Sarah Wortham) 4th place
800 Run: Stephanie Benavidez 4th place
100 Hurdles: Cassidy Fly 3rd place, Alexis Flowers 4th place, Sarah Wortham 5th place
100 Meter: Hart Tomlinson 4th place, Kelli Cochrell 5th place, Abby McCoy 6th place
4x200 Relay: Kaycee Hughes, Sarah Wortham, Bree Martin, Hart Tomlinson (alt: Abby McCoy, Kelli Cochrell) 3rd place
400 Meter: Aerial Benavidez 2nd place
300 Hurdles: Alexis Flowers 2nd place, Stephanie Benavidez 6th place
1600 Meter( Mile): Aerial Benavidez 2nd place
4x400 Relay: Taylor Marshall, Alexis Flowers, Bree Martin, Aerial Benavidez (alt: Hart Tomlinson, Molly Zwahr) 2nd place

Boys:
Discus: Nick Creel 6th place
High Jump: Sam Collier 2nd place
Pole Vault: Matthew Helms 1st place
400m Relay: Jarred Babb, Travis Crisman, Payson Melancon, Garrett Creel, Dillon Cotton, Joe Young 3rd place
800m: Dustin Drown 5th place
800m Relay: Joe Young, Travis Crisman, Payson Melancon, Garrett Creel, Jarred Babb, Dillon Cotton 1st place
300 Hurdles: Sam Collier 3rd place
1600m Relay: Garrett Creel, Jarred Babb, Travis Crisman, Kery Thompson, Payson Melancon 1st place


Anyone who placed 1st through 4th will advance to the Area Track Meet next Wednesday, April 16 in Zavalla.

Congrats to Everyone

Posted by: whisd webmaster
Published: 4/14/14

Pictures from One Act Play performance on 3-17-14

Baseball 3-21-14

See more pictures from West Hardin Here.  Click Here